Kajmany

Zakładanie spółek na Kajmanach

Związek Kajmanów z zabezpieczaniem majątku ma długą i dość osobliwą historię – dzisiejszą nazwę wyspom nadał korsarz angielski sir Francis Drake w 1586 (mianem tym określali archipelag zamieszkujący pobliską Jamajkę Karaibowie). Z pewnym przekąsem można zauważyć, iż już wtedy stanowiły one ośrodek finansowy dla tych, którzy cenili sobie anonimowość generowanych dochodów – a więc coraz liczniejszych na Morzu Karaibskim piratów.

Dziś Kajmany stanowią 5-te co do wielkości największe centrum bankowe na świecie, znajduje się tu bowiem ok. 1,5 biliona dolarów ulokowanych na kontach miejscowych banków. Technicznie Kajmany są brytyjskim terytorium zamorskim, w praktyce nie podlegają jednak zwierzchnictwu Unii Europejskiej i nie stosuje się w ich ujęciu prawa wspólnotowego. Być może dlatego, z dobrze przemyślanym sektorem bankowym, okazują się być ciekawą alternatywą i działają jak magnes na zagranicznych przedsiębiorców.

Czy wiesz, że:

  • na Kajmanach znajduje się 279 banków
  • są siedzibą dla ponad 10,000 funduszy hedgingowych
  • działa tutaj ok. 700 firm ubezpieczeniowych
  • w prywatnych trustach, powołanych w oparciu o tutejsze prawo, zarządzane jest ok. 500 mld dolarów

Gdyby liczby mówiły same za siebie – te z pewnością zamykałyby temat. Ważną kwestią pozostaje brak kontroli dewizowej, co umożliwia swobodny obrót funduszami – zarówno z kont w kajmańskich bankach, jak i na nie.

Dla ceniących sobie anonimowość w biznesie istotne okaże się także ustawodawstwo wysp, a konkretnie ustawa Confidential Relationship (Preservation) Law. Wedle niej, przestępstwem jest nie tylko ujawnianie poufnych informacji dotyczących wszelkiego rodzaju firm kajmanskich, ale już sama próba ich samodzielnego pozyskania.
Nie ma wymogu jakiegokolwiek przetwarzania czy ujawniania informacji udzielanych administratorom spółki w urzędach czy organach rządowych – pozostają one w aktach znajdujących się w siedzibie spółki. Właściwie jedynymi informacjami, o których uzyskanie możemy wnioskować do Urzędu Rejestrowego Kajmanów, pozostają nazwa i adres siedziby spółki, których dane nas interesują.

Również ulgi podatkowe przemawiają na korzyść tego malowniczego archipelagu. Niewiele osób na co dzień niezainteresowanych tematyką optymalizacji podatkowej zdaje sobie sprawę z faktu, iż istnieją jurysdykcje, w których konkretne formy działalności gospodarczej honorowane są długoletnimi ulgami. Na Kajmanach exempt comapanies (spółki zwolnione z podatku) mogą uzyskać gwarancję zwolnienia z podatku na okres dwudziestu lat.

Sprawdź również pozostałe raje podatkowe